Pages Navigation Menu

Portal Turystyki Wiejskiej - Wydarzenia, kwatery, informacje

Agroturystyka na Dolnym Śląsku – jakie czekają nas atrakcje?

Agroturystyka na Dolnym Śląsku – jakie czekają nas atrakcje?

Dolny Śląsk to świetne miejsce na wyjazd agroturystyczny. Z jednej strony możemy liczyć na wszystkie zalety klasycznej agroturystyki – spokój, świeże powietrze, regionalne przysmaki. Z drugiej strony przebywamy w okolicy gór, a dokoła jest mnóstwo atrakcji, które możemy odwiedzić. Jakie one są zależy od regionu. Warto wybrać miejsce, które jest zlokalizowane w Parku Krajobrazowym Chełmy i w obrębie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000. Takie miejsce zapewni nam niezapomniane widoki i pełen relaks.

kobieta-głaszcze-koniaJazda konna

Jazda konna to zawsze świetna forma wypoczynku. Jeżeli jesteśmy dopiero początkujący możemy podszkolić swoje umiejętności jeżdżąc na lonży. Są pensjonaty, które zapewniają również naukę jazdy jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z końmi. Bardziej zaawansowani mogą w ten sposób zwiedzać okolicę i podziwiać widoki.

Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne zaoferują również wyjątkowe atrakcje takie jak nauka jazdy w terenie, skoków przez przeszkody czy skoków na crossie. Dzięki temu nawet najbardziej doświadczeni jeźdźcy będą mogli podnieść swoje umiejętności. Co ciekawe znajdziemy również miejsca, które przygotowują do egzaminów na odznaki jeździeckie i do konkursu licencyjnego w skokach. Zwróćmy jednak uwagę, żeby udać się do miejsca, gdzie instruktorzy będą certyfikowani przez Polski Związek Jeździecki.

Bazaltowa Góra

Będąc na Dolnym Śląsku warto podziwiać przyrodę. Ciekawym obiektem jest Bazaltowa Góra, która znajduje się na wschodnim krańcu Parku Krajobrazowego Chełmy, kilka kilometrów od Jaworowa. To wzniesienie powulkaniczne, które powstało w wyniku wypełnienia trzeciorzędowego wulkanu tarczowego. Na jej szczycie stoi wieża widokowa zbudowana z kamienia bazaltowego. Niestety nie zobaczymy z niej zbyt wiele, bo otoczona jest wysokimi drzewami. Jednak nieco dalej możemy skorzystać z punku widokowego. Zobaczymy z niego Góry Sowie, Kamienne i wzgórza Strzegomskie.

Wieża widokowa Radogost

Jeżeli chcemy podziwiać panoramę Sudetów i Przedgórza Sudeckiego powinniśmy koniecznie odwiedzić wieżę Radogost. Ma ona 22 metry i znajduje się w Paszowicach. Ten punkt widokowy również znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy i jest częścią Krainy Wygasłych Wulkanów.

Grota pustelnika

W dolinie potoku Paszówka znajdziemy Grotę Pustelnika. Znajduje się ona na odsłonięciu skał zieleńcowych i ma 2 otwory. Pierwszy ma około 2 metrów, drugi około 5. Pomimo naturalnego wyglądu jest to rezultat pracy człowieka. Nie wiadomo dlaczego powstała. Możliwe, że w wyniku poszukiwania rud metali, jednak miejscowi twierdzą, że mieszkał w niej kiedyś mnich pustelnik.

widok-gory-i-lakaStorczykowe wzgórze

Za Paszowicami na obszarze Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 znajdziemy Storczykowe Wzgórze. To miejsce, gdzie rosną dzikie storczyki. W zacienionym lesie znajdziemy i mnóstwo, rosnących kępami i pojedynczo. To naprawdę urokliwe miejsce, zwłaszcza w okresie kwitnienia.

Przypałacowy park w Siechowie

Będąc w okolicy warto zajrzeć do przypałacowego parku w Siechowie, gdzie znajdziemy wiele pomników przyrody. Fascynująco wyglądają okazałe platany, na które dzieci z łatwością się wspinają. Jednak najbardziej egzotyczny jest tu tulipanowiec amerykański. Jest to największy okaz w całej Polsce, a jego obwód to ponad cztery metry. Najlepiej odwiedzić to miejsce na przełomie czerwca i lipca, kiedy tulipanowce kwitną.

Zabytki

Jak w większości polskich miejscowości w Paszowicach możemy znaleźć piękny kościółek z 1784 roku. W okolicy znajduje się również zabytkowa nekropolia z 1895 roku z dobrze zachowanymi nagrobkami.