Pages Navigation Menu

Portal Turystyki Wiejskiej - Wydarzenia, kwatery, informacje

Ekologiczny hotel na wakacje, co w nim znajdziemy?

Ekologiczny hotel na wakacje, co w nim znajdziemy?

Podróżowanie to niezwykła przyjemność. Dzięki niemu możemy poszerzyć nasze horyzonty, oderwać się od codziennych obowiązków i naprawdę zrelaksować. Jednak w podróży bardzo często jest nam trudno zadbać o ekologię. Nie chcemy przecież niszczyć przyrody w miejscu, które odwiedzamy. Warto więc wybierać transport publiczny i kupować lokalne produkty. Powinniśmy też wybierać ekologiczne hotele. Jak znaleźć eko hotel we Wrocławiu?

Czym jest eko hotel?

Ekologiczny hotel to taki, który podejmuje znaczne wysiłki, aby zmniejszyć nasz wpływ na środowisko. Wiele z ekologicznych rozwiązań może znajdować się za hotelowymi kulisami, gdzie nie zaglądają goście. Jednak takie rozwiązania powinny też być widoczne w pokojach dla gości. Takie hotele nazywane są też „zielonymi”.

Dlaczego warto wybierać hotele ekologiczne?

Wspieranie hoteli z zielonymi praktykami jest niezwykle ważne. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych przemysł hotelowy odpowiada za 1 procent globalnych emisji. ONZ obawia się też, że ta emisja w najbliższych latach może wzrosnąć, ponieważ coraz więcej osób podróżuje, a popyt na usługi hotelowe rośnie. Z tego względu zawsze jeżeli mamy wybór powinniśmy wybierać eko hotel.

Co znajdziemy w eko hotelu?

Hotele mają nieskończone możliwości ograniczenia swojego wpływu na środowisko. Kilka powszechnych praktyk obejmuje chociażby dobrą organizację programów recyklingu i kompostowania. Niezwykle ważne jest instalowanie energooszczędnego oświetlenia. Tutaj można wziąć pod uwagę zarówno zainstalowanie odpowiednich żarówek, jak i całych systemów, które ograniczają zużycie prądu. Chociażby na korytarzach światło może reagować na czujniki ruchu i wyłączać się, kiedy nikogo tam nie ma. To pozwala zaoszczędzić prąd na dużych przestrzeniach.

W ekologicznych hotelach bardzo ważne jest  stosowanie nietoksycznych produktów czyszczących. Istotne jest też to jak dostarczane są produkty do higieny osobistej dla gości. Powinny być one nietoksyczne. Istotne jest też ich opakowanie. Zamiast małych plastikowych butelek jednorazowego użytku lepiej jest oferować gościom naczynia wielokrotnego użytku – to ograniczy produkcje plastikowych śmieci.

Sztućce w restauracjach hotelowych i pokojach również powinny być wielokrotnego użytku. W ekologicznych hotelach wykonuje się również recykling ścieków szarych. Zazwyczaj w naszych pokojach będziemy też mogli zauważyć znaki zachęcające gości do powieszenia ręczników do ponownego użycia.

Eko hotel Wrocław

Zalety wyboru eko hotelu

Kiedy hotele stosują zielone praktyki, mogą obniżyć koszty. Na przykład hotel korzystający z energooszczędnych urządzeń będzie miał niższe rachunki za media. Wiele z tych hoteli decyduje się przekazać część tych oszczędności swoim klientom. Pobyt w jednym z tych hoteli to niezawodny sposób na zaoszczędzenie.

Wszyscy musimy przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego. Nikt nie może zmienić świata sam, ale możemy zrobić różnicę. Jeśli zdecydujemy się na pobyt w hotelu z zielonymi programami, łatwiej będzie zadbać nam o recycling naszych śmieci. Będziemy moli zużywać mniej prądu. Oznacza to, że możemy prowadzić bardziej ekologiczny styl życia, nawet gdy jesteśmy na wakacjach.

Jeśli martwimy się zarazkami w hotelach, powinniśmy wiedzieć, że hotele przyjazne dla środowiska są znacznie mniej narażone na problemy z bakteriami. Zatrzymując się w jednym z tych hoteli, będziemy w stanie uniknąć infekcji i cieszyć się wakacjami.