Pages Navigation Menu

Portal Turystyki Wiejskiej - Wydarzenia, kwatery, informacje

Rośliny ogrodowe i dodatki do ogrodu agroturystycznego

Rośliny ogrodowe i dodatki do ogrodu agroturystycznego

Chcesz, by Twoje rośliny przez długi czas cieszyły Cię swoim wyglądem? Musisz je odpowiednio zabezpieczyć, by zapewnić im ochronę przed urazami.

Ogród to miejsce, gdzie kwiatom i krzewom jest najlepiej, ale i tam narażone są na przeróżne uszkodzenia. Mogą na przykład ucierpieć pod wpływem oddziaływania warunków atmosferycznych, albo też za sprawą urazów mechanicznych. Przecież w ogrodzie Twoje dzieci mogą grać w piłkę i niechcący złamać roślinę. Nie masz też pewności, że na teren ogrodu nie dostanie się zwierzę, które również może znacząco uszkodzić kwiat lub krzew.

Zabezpieczenie roślin

Jak więc je dobrze zabezpieczyć? Najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnej siatki, przy pomocy której możesz odgrodzić newralgiczne punkty ogrodu. Nie musi być wysoka, wystarczy, by nieco przewyższała chronioną roślinę. Większe rabaty lub klomby możesz otoczyć murkiem z gabionów, które są jeszcze trwalsze, niż siatka, a przy tym bardzo ładnie wygladają. Z kolei zimą zadbaj przede wszystkim o gałęzie drzew. Powiąż je tak, by za bardzo nie odstawały i by nie gromadził się na nich śnieg. Może on wygiąć je lub odłamać. Wielofunkcyjne, zgrabne i efektowne – gabiony świetnie sprawdzą się w każdym otoczeniu, także w Twoim ogrodzie. Ich użycie zależy tylko od Twojej wyobraźni – my podpowiadamy kilka rozwiązań.

Czym są gabiony? To kosze wykonane z siatki zgrzewanej, powleczonej poliestrem i powłoką Zincalu. Tworzą one prostopadłościenne konstrukcje wypełnione na przykład drewnem, korą drzewa, czy choćby kamieniem. Często używa się uch w budownictwie, a także przy wyrównywaniu koryt rzek, stabilizowaniu skarp czy osuwisk.

Duży ogród
Gabion w ogrodzie

Gabiony sprawdzą się także w Twoim ogrodzie. Z ich pomocą możesz ułożyć efektowne klomby i rabatki, które wewnątrz obsadzisz roślinnością. To również idealne rozwiązanie jeśli chodzi o zabezpieczenie ogrodowego grilla. Możesz ustawić sprzęt wewnątrz gabionowego muru, nie ryzykując przypadkowego potrącenia, czy choćby niepożądanego działania wiatru. Gabiony posiadają także właściwości termoizolacyjne. Przy ich pomocy możesz ułożyć mury, które pomogą utrzymać pożądaną temperaturę w Twoim domu – niską w lecie i wyższą w zimie.

Drewniane ogrodzenia

Ogrodzenie wykonane z drewna to klasyka, pasuje wszędzie i zawsze dobrze wygląda. Drewniany płot to doskonała ochrona przed wiatrem oraz nieproszonymi gośćmi. Ale jest to też integralny element naszej przestrzeni życiowej, dlatego warto zadbać o jego jakość oraz konserwację. W Polsce takie rozwiązanie nadal cieszy się największym zainteresowaniem. Nic tak nie buduje domowej atmosfery intymności, jak solidne, drewniane ogrodzenie.

Ogrodzenie wykonane z drewna jest obecnie dostępne w formie drewnianych, gotowych paneli, prostych w montażu, trwałych i eleganckich w swej prostocie. Ceny są bardzo konkurencyjne, dlatego łatwo jest znaleźć coś na każdą kieszeń. To, czy wybierzemy surowe drewno, czy też nowoczesne, białe, zależy tylko od nas oraz od stylu, w jakim jest zbudowany nasz dom. Drewniane ogrodzenie sprawdzi się zarówno przy klasycznych domach, jak i tych nowoczesnych, gdzie głównymi materiałami budulcowymi są szkło i stal, drewno będzie świetną przeciwwagą dla surowości takiego rozwiązania. Zawsze będzie wyglądało modnie, uniwersalnie i ponadczasowo.


Jeśli jesteś zainteresowany założeniem ogrodu, sprawdź ofertę pracowni projektowej For Eco, która zaproponuje praktyczne i estetyczne rozwiązanie dopasowane do Twoich wymagań.