Pages Navigation Menu

Portal Turystyki Wiejskiej - Wydarzenia, kwatery, informacje

Termity z Namibii – miejskie legendy

Termity z Namibii – miejskie legendy

Namibia to miejsce pełne niespodzianek. Jedną z nich są wysokie stożki, smagane słońcem i wiatrem, umieszczone głównie na północ od rzeki Swakop. W takich oto wysokich, wyrastających nawet na 6 metrów stożkach, mieszkają miliony termitów. Krążą o nich tzw. miejskie legendy, którym przyjrzymy się nieco bliżej. Co mają wspólnego termity ze słynnymi grzybami Omajova lub z tajemniczymi kręgami na pustyni Namib?

Co warto wiedzieć o termitach?

Są to stworzenia zamieszkujące termitiery – wielkie gniazda, zbudowane z ziemi i drewna, spojonego śliną lub odchodami. Wewnątrz, podobnie jak w mrowisku, znajduje się niezliczona ilość komór, w których żyją osobniki. Termity żyją w strukturze hierarchicznej. Ich społeczność składa się z robotników, żołnierzy oraz króla i królowej. Każdy członek społeczności ma dokładnie wyznaczone zadania. Królowa, otoczona robotnikami, składa dziennie nawet do 36 tys. jaj. Zadaniem robotników jest zapewnienie pożywienia wszystkim pozostałym termitom oraz opieka nad termitierą. Z kolei żołnierze mają za zadanie bronić gniazda za pomocą swoich wielkich żuwaczek.

Miejskie legendy o termitach

Jedną z nich jest to, że wydłużone końcówki termitier są zawsze obrócone na północ. Ma to rzekomo wiązać się z termoregulacją podstawy gniazda, nie jest to jednak w żaden sposób potwierdzone. Gniazda termitów budzą zainteresowanie również z innego powodu, niż ich wielkie rozmiary. Chodzi o pyszne grzyby omajova, stanowiące przysmak mieszkańców oraz okolicznych zwierząt.

Podróże do Namibii

Grzyby omajova – namibijski rarytas

Te wielkie grzyby są bardzo interesującym przykładem symbiozy, do jakiego może dojść w naturze. Rosną one w termitierach dzięki dostarczaniu przez termity substancji odżywczych, zawartych w przeżutym drewnie i trawie. Rewanżują się one przekształceniem celulozy zawartej w drewnie na cukry proste, łatwo przyswajalne przez termity. 

Grzyby omajova są bardzo chętnie zbierane przez miejscowych i przyrządzane w najróżniejszych formach – kapelusze można z powodzeniem dusić, smażyć, faszerować czy nawet grillować. Popularnym przysmakiem są kapelusze usmażone w panierce – czyli podobnie do przyrządzanych przez nas w Polsce kani.

Czarne kręgi na pustyni Namib 

Gniazda budowane przez termity budzą zainteresowanie wielu osób ze względu na swoje rozmiary oraz możliwość zbierania grzybów omajova. Minusem termitier jest niestety to, że jeśli zaczną one powstawać wokół drzewa, dochodzi do jego obumarcia. Jednak oprócz gniazd, termitom przez długi czas przypisywano jeszcze jeden wpływ na krajobraz Namibii – mianowicie pojawienie się tajemniczych, ciemnych kręgów na pustyni Namib.

Co mają wspólnego kręgi i termity?

Do niedawna uważało się, że przyczyną powstawania kręgów była działalność termitów, połączona z działaniem roślin konkurujących o zasoby odżywcze, niezbędne do przeżycia. W pobliżu kręgów, utworzonych na pustyni Namib oraz na pastwiskach znajdujących się w Australii, znaleziono co prawda kilka gniazd termitów, lecz związek pomiędzy ich działalnością a pojawieniem się kręgów nie został udowodniony. 

Przyczyny powstawania kręgów

Badacze wywnioskowali, że przyczyną powstawania kręgów są ulewne opady, powodujące wnikanie wody głęboko w glebę i wypełnienie pustych przestrzeni, co przekłada się na powstanie twardej skorupy. Niemniej jednak niezależnie od przyczyny powstania kręgów, są one tak samo fascynujące i warte zobaczenia.

Podróże do Namibii

Podróże do Namibii – przeżyj niezapomnianą przygodę!

Namibia to fascynujące miejsce na ziemi, w którym może zdarzyć się wiele niezapomniany rzeczy. Może tak być, jeśli tylko odważysz się pojechać w podróż do Namibii. Aby jednak była ona udana i w pełni bezpieczna, rozważ skorzystanie z wypraw zorganizowanych. Jednym z miejsc, w którym możesz liczyć na wyprawę pełną przeżyć, podczas której zwiedzisz m.in. Windhoek, Deadvlei, Sossusvlei, Swakopmund, Spitzkoppe oraz wiele innych, wyjątkowych miejsc, jest Bocian Safaris.