Pages Navigation Menu

Portal Turystyki Wiejskiej - Wydarzenia, kwatery, informacje

Wynajem sprzętu do sportów wodnych

Wynajem sprzętu do sportów wodnych

Sporty wodne to dyscypliny sportowe bezpośrednio związane ze zbiornikami wodnymi i ich otoczeniem. Niektóre ze sportów wodnych, ze względu na ich charakter, są ściśle związane z określonym typem akwenów. Najczęściej jednak mamy do czynienia z kilkoma odmianami poszczególnych dyscyplin, dostosowanymi do różnych typów środowisk wodnych. Dotyczy to w szczególności sportów, których idea oparta jest na sprzęcie wodnym. Dostosowuje się więc parametry sprzętu, do panujących na akwenach warunków, tworząc tym samym różne odmiany danej dyscypliny. Mowa tutaj o dostosowaniu pod względem wymaganego sprzętu, jak i zasobu wiedzy i doświadczenia, inaczej wygląda żeglarstwo pełnomorskie, a inaczej śródlądowe; mimo że obie odmiany oparte są na tych samych podstawach.

Ze względu na typ wyróżnimy więc akweny otwarte i zamknięte (wśród nich znajdziemy naturalne i sztuczne):

  • morza i oceany,
  • jeziora i zalewy,
  • rzeki i kanały,
  • baseny i aquaparki.

Sporty wodne w większości oparte są na dogodnych warunkach termicznych. Wykorzystuje się do ich uprawiania najczęściej ciepłe, letnie miesiące. Jednak tylko do takich warunków sporty wodne się nie ograniczają, można napotkać ich zimniejsze odmiany, często nazywane ekstremalnymi. Zależnie od dyscypliny i odmiany sportu istotnymi cechami akwenów są:

  • temperatura powietrza i wody,
  • wietrzność,
  • zafalowanie lub jego brak,
  • spadzistość i nurt wody,
  • czystość środowiska,
  • atrakcyjność krajobrazowa.

 

katamaran szczecin

Wyposażenie w sportach wodnych

Praktycznie żadna dyscyplina sportów wodnych nie jest możliwa bez specjalnego wyposażenia – osprzętu. Okazuje się, że najmniejsze wymagania wobec sprzętu wymagają sporty pływackie, chociaż i tu w wersji profesjonalnej oprócz stroju kąpielowego przyda się parę akcesoriów: czepek, okulary pływackie, kremy zmniejszające tarcie, osprzęt pomiarowy. Nie bez znaczenia pozostaje również w tym przypadku odpowiednio wyposażony basen. Większość sportów wodnych wymaga jednak znacznej ilości sprzętu, takich jak: łodzie, katamarany, deski SUP, kajaki, pontony. Ich nieodłącznymi elementami składowymi są elementy napędowe (silniki, pędniki, wiosła, latawce) oraz wyposażenia dodatkowego. W poszczególnych dyscyplinach, obowiązkowymi składnikami są również elementy wyposażenia osobistego: pianka neoprenowa, prawidłowy kombinezon, kask, kamizelka asekuracyjna, płetwy oraz maska.

wynajem łodzi szczecin

Wynajem sprzętu wodnego

Oczywiście nie każdy uprawiający sporty wodne musi być właścicielem sprzętu, bo to bardzo często wiąże się z dość dużymi wydatkami. W pobliżu akwenów wodnych bardzo często istnieje możliwość wynajmu na określony czas łodzi motorowej czy katamaranu w celu przeżycia wodnej przygody. W Szczecinie można wynająć za dogodną cenę upragniony sprzęt wodny i udać się na wodną przechadzkę do miejsc, które są dla nas niedostępne drogą lądową, jest to świetna okazja do podglądania przyrody, obcowania z naturą. Zależnie od liczby osób można wynająć motorówkę lub dla większej grupy katamaran. Krótkie szkolenie w zakresie obsługi sprzętu i …cała naprzód. Warto choć raz spróbować, a dla większości z nas po takiej przygodzie chciałoby się jeszcze i jeszcze.